Loading

Etiketë: Debate

Visar Arifaj: Partitë e tjera ndonjëherë na e kalojnë me premtime absurde

Fushatat para- eletrolale janë show, zbavitje një mujore, reklama të hiperbolizuara me premtime, ndojëhere partitë tjera na e kalojnë me premtime absurde edhe neve”kështu u shpreh sot kryetari legjendar i Partisë së fortë para studentëve të Kolegjit “Pjetër Budi”.

Sa i përket fushës së shëndetësisë Arifaj tha se më mirë do të ishte që  në botë të tregoheshim si vendi me më së paku sëmundje. Të gjithë të sëmurët pa marrë parasyshë nga cfarë vuajnë, kancer, HIV, leukemi apo sëmundjë tjera vdekjeprurëse të diagnostikoheshin si të sëmurë nga gripi.

Ndërsa i pyetur për ndryshimet që do të bëjë Partia e Fortë në arsim Kryetari legjendar tha se politika ka treguar që nuk ke nevoj ta përfundosh shkollën për të qenë i suksesshëm, sipas tij ata që i përkushtohen mësimit i kanë punët më së keqi.

Ndryshimet që Partia e Fortë do t’i bëjë në arsim janë që shkollën e mesme përfundimisht do ta heqin, ndërsa shkolën fillore do t’a bëjnë jo te rregullt, në mënyrë që nxënësi biznesmen të cilët  kanë treguar që një kohë të gjatë shpirtin e ndërrmarrësit të suksesshëm të kenë kohë të zhvillojnë biznesin e tyre duke shitur cigare, fare dhe të tjera.

Visar Arifaj ishte i ftuar i Klubit të Debatiti në kuadër të Manifestimit “Ditët e Hapura të Pjetër Budit”, që organizohet nga Organizata studentore e Kolegjit “Pjetër Budi” tash e pesë vite me radhë.

Share this:

Mustafa: Çështja e krijimit të Gjykatës Speciale është e panegociueshme

Çështja e krijimit të Gjykatës Speciale është e panegociueshme. Kështu tha të martën, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi” kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa.

“Çështja e Gjykatës Speciale nuk negociohet – ose do ta bëjë Këshilli i Sigurimit me propozim të Rusisë, ose do ta bëjmë ne në Kuvendin e Kosovës. Edhe pse nuk na pëlqen, më mirë është ta marrim (vendimin) ne, sesa Këshilli i Sigurimit”, tha Mustafa.

Sa i përket ligjit për veteranët e luftës, tashmë të miratuar, ai tha se në momentin që LDK merr qeverisjen, do ta rikthejë atë dhe disa ligje tëtjera në Kuvend. “Pjesë e këtij ligji duhet të jenë të gjithë ata që kanë dhënë kontribut për lirinë e vendit”, theksoi ai.

Kurse, lidhur me mospërkrahjen e mocionit të AAK-së nga LDK për rrëzimin e Qeverisë Mustafa tha se LDK ka konsideruar se opozita nuk i ka numrat dhe, në anën tjetër, Kuvendi duhej marrë vendim për procese të rëndësishme.

Edhe pse kishte deklaruar se këtë javë do të shpërbëhet Kuvendi, Mustafa u shpreh se këtë javë nuk pret që do të ndodh kjo, por pret që të merren vesh pas miratimit të Ligjit për Zgjedhjet dhe zgjatjes së mandatit EULEX-it.

Për EULEX-in tha se nuk ka nevojë të kundërshtohet zgjatja e mandatit të tij, sepse ky mision bërë një pjesë të mirë të punës, duke u marrë me atë pjesë të cilën nuk ka mundur të merret gjyqësori vendor.

Mustafa theksoi se zgjedhjet duhet të mbahen në qershor, e jo të shtyhen. Lideri i LDK-së nuk pranoi se LDK e ka humbur Prishtinën. “Unë dhe LDK në Prishtinë kemi shumë më shumë vota se subjektet e tjera, mirëpo gjatë zgjedhjeve të fundit aty ndodhi një koalicion joformal, të tjerët kundër nesh”.

Mustafa foli edhe për arrestimin e inspektorëve në Komunën e Prishtinës, duke thënë se drejtësia është ajo që duhet ta thotë fjalën e vet. Megjithatë, ai theksoi se në Kosovë ka pasur gjëra edhe më të rëndësishme se arrestimi i inspektorëve siç është vjedhja e dhomës së dëshmive, skandali me pasaporta etj., porse në ato raste “nuk kanë ndodhur arrestime të tilla të bujshme”.

Para studentëve të Kolegjit “Pjetër Budi”, Mustafa shpalosi ofertën zgjedhore të LDK-së, duke thënë se kjo parti i ka katër orientime themelore për katër vjet qeverisjeje.

“Ndryshimet në zhvillimin ekonomik, reforma në arsim dhe shëndetësi, si dhe integrimi në BE janë vlerësuar si pika kryesore të planit tonë për qeverisje të vendit”, theksoi ai.

Share this:

Cliff: Gjykata Speciale nuk po krijohet për UÇK-në

Kosova ka nevojë ta pastrojë reputacionin e saj për shkak të akuzave të Dick Martyt dhe për këtë shkak po krijohet edhe gjykata speciale. Kështu tha të martën, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi” Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff.

Sipas tij, kjo gjykatë do të merret ekskluzivisht me pretendimet e ngritura në raportin e Dick Martyt, të miratuar nga Këshilli i Evropës.

“Kjo gjykatë do t’i hetojë pretendimet e ngritura. Nevojitet që hetimet të kenë kredibilitet ndërkombëtar, pavarësisht rezultateve. Po të kryhej hetimi për këto pretendime nga vendorët, atëherë shumë shtete që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës do ta konsideronin tallje një gjë të tillë, pasi që hetimet duhet të kenë kredibilitet ndërkombëtar”, theksoi Cliff.

Ai tha, po ashtu, tha se raporti i pokurorit Williamson do të prezantohet në qershor dhe në atë raport mund të ndodh që të mos jetë i përfshirë asnjë nga emrat e përmendur në raportin e Martyt, andaj nuk duhet paragjykuar asgjë. Sipas tij, gjykata speciale nuk po krijohet për hetimin e UÇK-së. “Në raportin e Martyt përmenden individë të UÇK-së. Nëse diçka e atillë si trafikimi i organeve ka ndodhur, atëherë duhet hetuar dhe dënuar. Por, kjo nuk nënkupton dënimin e gjithë UÇK-së”.

Cliff tha, po ashtu, se krijimi i gjykatës speciale me miratimin e Kuvendit të Kosovës do të jetë pozitiv për imazhin ndërkombëtar të Kosovës, duke demonstruar se nuk ka asgjë për tu fshehur. Sipas tij, miqtë e Kosovës po duan që të shmangin mundësinë që rasti i themelimit të gjyaktës nga ana e Rusisë të ngrihet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

I pyetur se pse nuk ekziston një gjykatë e ngjashme për Serbinë, ambasadori britanik u shpreh:

“Nuk ka gjykatë special për Serbinë, sepse nuk ka ndonjë raport të miratuar në Këshillin e Evropës për Serbinë”.

Për gjyqtarët e EULEX-it, ndërkaq, tha se do të fokuohen në lëndët që tashmë janë duke u hetuar.

Duke folur për zgjatjen e mandatit të EULEX-it, Cliff theksoi se në Kosovë ka ende punë për të bërë në fushën e sundimit të rendit dhe ligjit dhe për këtë shkak është e domosdodhme një gjë e tillë.

Sipas tij, mandati i EULEX-it duhet zgjatur për dy arsye. “Së pari nevojitet të kemi sundim rendi dhe ligji, si dhe gjyqësi të pavarur në Kosovë. Së dyti, ekziston nevoja që EULEX të merret me proceset e dala nga marrëveshja Kosovë-Serbi, si integrimi i pjesëtarëve të MUP-it në sistemin kosovar dhe krijimi i strukturës së gjykatave në veri dhe mjedise të tjera. EULEX do të foksuohet në këto çështje gjatë dy viteve të ardhshme”, tha Cliff.

Ambasadori Cliff ka folur edhe për reformën zgjedhore, duke sjellë ndërmend se nëse Kosova dëshiron t’i bashkohet Bashkimit Evropian, atëherë duhet të organizojë zgjedhje të lira dhe fer, ngase ky është kriter primar.

“Mënyra si është miratuar në lexim të parë projektligji për zgjedhjet në Kuvendin e Kosovës nënkupton se një numër i madh i qytetarëve do të përjashtohen nga procesi i votimit – sidomos qytetarët e veriut të vendit, të cilët ende nuk posedojnë kartë identiteti kosovare, si dhe të zhvendosurit jashtë Kosovës. Por përjashtohen edhe shumë shqiptarë që jetojnë në diasporë.

As KQZ nuk ka shumë kohë për përgatitje të duhura”, theksoi Cliff.

Duke folur për zhvillimin ekonomik të vendit, Cliff tha se deri tash në Kosovë ka pasur shumë politikë, e pak fokus në zhvillimin ekonomik. “Tash do të duhej që partitë politike të dalin me programe që kanë në fokus zhvillimin ekonomik të vendit”.

Ndërkaq, duke folur për përfshirjen e të rinjve në politikë, ambasadori u shpreh se vota është parakusht i demokracisë dhe se vetëm ata që votojnë kanë të drejtë morale që t’i kritikojnë ata që i udhëheqin.

“Pavarësisht pengesave që mund t’ua bëjnë politikanët të rinjve për përfshirje në politikë, ata duhet të gjejnë hapësirë dhe të organizohen vetë, në atë mënyrë që të japin kontributin e tyre dhe të përpiqen të ndryshojnë diçka për të mirë”.

Ambasadori Ian Cliff për kontributin e tij në zhvillimet në Kosovë dhe lobimin për njohjen e pavarësisë, u nderua nga Kolegji “Pjetër Budi” me çmimin “Hyjnesha në Fron”.

Share this:

Albin Kurti debatoi me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”

Krijimi i tribunalit për hetimin e krimeve të pretenduara të UÇK-së është rezultat i kapitullimit të kryeministrit Hashim Thaçi në bisedimet me Serbinë. Kështu tha të premten, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. “Ai mund të bëjë gjithçka në Bruksel, në bisedimet me dyer të mbyllura, përveç rezistencës”, u shpreh ai.

Përpara studentëve, Kurti ka folur edhe për çështjen e ulëseve të rezervuara për pakicat në Kuvendin e Kosovës. “Ne iu kemi thënë jo ulëseve të rezervuara. Nuk janë të drejta as ulëset e garantuara”.

Ndërkaq duke folur për kuotën gjinore ekzistuese, ai u shpreh se Vetëvendosje është për kuotën gjinore, për shkak se ka pasur tepër shumë diskriminim ndaj gruas në shoqërinë tonë, “por që kjo kuotë të bëhet e panevojshme me kalimin e kohës”.

Për projektiligjin e veteranëve të luftës tha se ka mangësi sepse i trajton ata si problem social.

Duke komentuar premtimet dhe vendimet e javëve të fundit të kryeministrit Thaçi, Kurti theksoi se “kjo është logjikë e aksham pazarit”. Sipas tij, ka shumë vendime të qeverisë që mund të korrigjohen dhe të kthehen mbrapsht, nëse Vetëvendosje vjen në pushtet.

 

Duke folur për orientimin ideologjik të subjektit politik që drejton, Kurti u shpreh se alternativa qeverisëse e Vetëvendosjes është një lloj socialdemokracie republikane, qendër e majtë dhe dëshiron që zhvillimi ekonomik të jetë i qëndrueshme, si dhe të zbusë pabarazinë në shoqëri.

Sipas tij, modeli i këtij subjekti për zhvillimin ekonomik është modeli i shtetit zhvillimor – një model që është më i afërt me modelin franko-gjerman.

Lideri i Vetëvendosjes theksoi se nëse ky subjekt vjen në pushtet nuk do të shpenzojë para në asfalt, por do të fokusohen në investimet në bujqësi e industri, jo vetëm në industri të lehtë, por edhe në të rëndën. Po ashtu, për mallrat e luksit TVSH do të bëhej 20 për qind, ndërkohë që për produktet themelore të konsumit ky tatim do të ishte zero.

Kurti foli për garantimin e konkurrencës së ndershme dhe për barazi në të gjithë sektorët.

“Nuk e kemi as fobinë, e as maninë e privatit. Publikja dhe privaja mund të bashkëjetojnë në mënyrë të përsosur”, theksoi ai

Për alternativën qeverisëse të Vetëvendosjes, të prezantuar para pak ditësh, Kurti tha se e panegociueshme është fryma e saj, por jo germa. “Nuk janë të negociueshme parimet, por është e negociueshme strategjia”.

Ndërkaq i pyetur për për zhvillimet e fundit në Komunën e Prishtinës, respektivisht arrestimin e zyrtarëve të Inspektoratit të Ndërtimit, Kurti u përgjigj: “Mafinë ndërtimore e kemi ndalë, por nuk e kemi zbrapsë. Sot nuk ka inspektorë në komunë – nuk po zhvillohen ndërtime pa leje. Më herët ata ishin në komunë, e kishte shumë ndërtime të tilla”.

Kurti lavdëroi personalitetin dhe punën e kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmeti, duke thënë se me fitoren e tij kanë fituar qytetarët. “Në Komunën e Prishtinës tash shkohet në punë në orën 7”, tha ai.

Teksa foli për problemet e ndryshme në kryeqytet, siç është trafiku i stërngarkuar, lideri i Vetëvendosjes tha se Prishtina së pari duhet t’i kthehet këmbësorit, më pas biçiklistit, e më pas trafikut urban.

Për rezultatin e dobët në komunat tjera, në zgjedhjet lokale, Kurti tha se alternativa lokale e Vetëvendosjes nuk ka arritur të depërtojë, ndërkohë që Prishtina ishte tjetër dhe e kishte përparësi kandidatin e jashtëzakonshem. “Nuk mund ta kemi nga një Shpend në çdo komunë”, tha ai.

 

Debati me Kurtin, organizuar nga Klubi i Debatit i Kolegjit “Pjetër Budi” u organizua në kuadër të serisë së debateve me liderë partiakë, para zgjedhjeve nacionale.

Share this:

Haradinaj: Thaçi s’ka argument për të qeverisur më gjatë

Kryeministri Hashim Thaçi dhe qeveria e tij nuk kanë çfarë të ofrojnë më, andaj vendit i duhet një qeveri tjetër. Kështu ka thënë të enjten, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj.

Haradinaj ka thënë se kësaj gjenerate të udhëheqjes së vendit i janë harxhuar argumentet qeverisëse dhe se shkuarja në opozitë do t’u bënte mirë.

“Argumentet për me qeverisë më shumë, janë harxhuar. Mungesa e vullnetit për të krijuar vlera të reja e ka sjellë gjeneratën e sotme në harxhim të argumenteve. Qeveria Thaçi më shumë ka punuar kundër vetvetes por, më e keqja është se nuk ka arritur të krijojë punë të mirë të qeverisë së ndërsjellë”, ka thënë Haradinaj.

Duke folur për premtimet e fundit nga kryeministri Thaçi, kreu i AAK-së ka thënë se ato i sheh si veprime në urgjencë.

Haradinaj ka theksuar se qeveria e ardhshme duhet të jetë pa PDK-në, me një mënyrë tjetër të qeverisjes.

“Do të ishte e shëndetshme për Kosovën, një ndryshim sa më në themel i qeverisjes, pra, që ky establishmenti politik të shkojë në opozitë. Mirë është të shkojmë në qeverisjen e ardhshme njerëz tjerë, që janë për ndryshime”.

I pari i AAK-së është shprehur se e ka planin e tij për qeverisje të vendit për secilin sektor dhe ka theksuar se me qeverisjen e tij synon që standardi i jetës së qytetarëve të Kosovës, të jetë i njëjtë me atë të vende të Evropës Qendrove dhe Perëndimore.

Haradinaj ka kritikuar edhe partitë opozitare që për mos përkrahje të mocionit për rrëzimin e qeverisë. Ai ka thënë se kolegët e tij opozitarë me vetëdije apo jo i kanë krijuar një teren të cilin po e shfrytëzon Thaçi.

Sipas liderit të AAK-së, çështja e mandatit të EULEX-it, dhe Tribunali për UÇK-në, duhet të përfundojnë gjatë prillit, në mënyrë që zgjedhjet të mbahen “që në javën e par të qershorit”.

Haradinaj u ka bërë thirrje studentëve që të marrin pjesë në zgjedhje dhe të votojnë sipas vullnetit të tyre. “Votoni. Nuk duhet humbur atë ditë që të rrini në shtëpi, dilni votoni. Pa marrë parasysh për cilën parti jeni, ju duhet të votoni”, ka thënë ai.

Share this:

Granit Xhaka u nderua me “Medaljonin e Artë”

Me motivacionin “Për mjeshtrinë e dëshmuar në artin e futbollit dhe promovimin e shtetit të Kosovës në botë”, Kolegji “Pjetër Budi” e ka nderuar sot me Çmimin Vjetor “Medaljoni i Artë” futbollistin Granit Xhaka.

Pas pranimit të çmimit nga Dekani i Kolegjit, prof.dr. Nuhi Rexhepi, Xhaka ka bashkëbiseduar me studentët në kuadër të “Klubit të Debatit” të “Pjetër Budit”.

Pasi rrëfeu rrugën e tij të suksesshme në futbollin profesionist Xhaka tha se, pavarësisht se ka lindur në Zvicër, çdoherë kur ka kohë të lirë, atë e shfrytëzon për të ardhur në Kosovë.

Duke folur për të ardhmen e tij, ai u shpreh se sapo Kosova të pranohet në FIFA dhe UEFA do t’i bashkohet Përfaqësueses së Kosovës, bashkë edhe me kosovarë të tjerë që luajnë futboll nëpër klube të njohura europiane dhe botërore.

Ndërkaq, duke konfirmuar ofertat nga klube të njohura europiane, Xhaka theksoi se deri në vitin 2017 ka kontratë me Borussia Muenchengladbach dhe se dëshiron që të jetë në formën më të mirë për Kupën e Botës që do të zhvillohet në Brazil dhe më pas do të vendosë për të ardhmen e tij.

“Deri pas Kupës së Botës do të jem në këtë skuadër më pas do të shohim se çka do të ndodhë”, theksoi ai.

Xhaka, bashkë me pesë lojtarë të tjerë shqiptarë do të jetë pjesë e Përfaqëueses së Zvicrës në Botërorin 2014.

Ai është përgjigjur edhe në pyetjet që kishin të bënin me etiketimet e ndryshme negative që i janë bërë atij dhe futbollistëve të tjerë shqiptarë të Zvicrës pas ndeshjes me Shqipërinë, pastaj për idhujt e tij në futboll dhe klubet e preferuara, si dhe për jetën private.

Share this:

Avokati i Popullit: Në veri s’ka shtet

Avokati i Popullit, Sami Kurteshi, ka thënë para studentëve të Kolegjit “Pjetër Budi” se shteti i Kosovës nuk funksionon në veri të vendit.

“Në pjesën veriore të Kosovës (Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok e Leposaviq) nuk mund të flitet për ekzistim të pjesës së shtetit të rregullt, sepse nuk ka pushtet. Qeveria e Kosovës, institucionet e Kosovës nuk kanë pushtet në pjesën veriore. Atje është një anarki e organizuar në mënyrë shtetërore nga Serbia. Ajo është anarki e kontrolluar nga Serbia. Atje nuk respektohet asnjë ligj i Kosovës”, ka thënë ai të enjten, gjatë një bashkëbisedimi me studentët.

Pasi ka folur për funksionimin e Institucionit të Avokatit të Popullit, Kurteshi është shprehur se numri i ankesave në veri është shumë më i vogël, pasi që atje qytetarët nuk i njohin institucionet e Kosovës. Ndërkaq, lidhur me ankesat që i janë adresuar këtij institucioni, Kurteshi ka thënë se shumica vijnë ndaj ekzekutivit dhe gjyqësorit. “Prin ekzekutivi me mbi 40 për qind të ankesave, pasuar nga gjyqësori me rreth 35 për qind”.

Gjatë këtij viti, Avokati i Popullit ka pranuar rreth 2000 ankesa, që është numër më i madh krahasuar me vitet e kaluara.

Kurteshi ka thënë se Institucioni i Avokatit të Popullit është i pavarur, ndërkaq ka përmendur edhe sfidat me të cilat përballet institucioni gjatë punës së tij.

Share this:

Kryeshefi Ekzekutiv i Postës së Kosovës bashkëbisedoi me studentët e “Pjetër Budit”

Në kuadër të Klubit të Debatiti të Kolegjit “Pjetër Budi”, me studentët e këtij institucioni të arsimit të lartë ka bashkëbiseduar Sejdi Hoxha, Kryeshef Ekzekutiv i Postës së Kosovës (PK).

Hoxha ka folur për historikun, funksionimin dhe menaxhimin e PK-së.

Ai ka theksuar rëndësinë dhe përparësitë e përdorimit të shërbimeve postare por, njëkohësisht, ka paralajmëruar edhe nisjen në janar të vitit të ardhshëm të shërbimeve financiare jobankare në të gjitha zyrat postare në Kosovë. Sipas statistikave të prezantuara, Posta… arrin deri në 80% mbulueshmëri të territorit të vendit.

Kryeshefi Ekzekutiv Hoxha ka përmendur edhe sfidat me të cilat është përballur Posta… pas ndarjes nga Posta dhe Telekomi i Kosovës (PTK) sfida të cilat, sipas tij, stafi menaxhues ia ka dalë t’i tejkalojë me anë të një menaxhimi të mirë, të ngritjes së disciplinës në punë dhe të ofrimit sa më të mirë të shërbimeve. Ai, po ashtu, iu ka bërë thirrje në veçanti studentëve dhe të gjithë të rinjve që t’i përdorin shërbimet postare edhe në aspektin e komunikimit.

Hoxha gjatë bashkëbisedimit me studentët është ndalur edhe tek Filatelia e Postës së Kosovës dhe ka treguar për emetimin e pullave postale me tematika të ndryshme. Po ashtu, ai ka paralajmëruar se të gjitha zyrat postare në Ksovë do të pajisen brenda pak muajsh me kamera dhe alarme, në mënyrë që të parandalohet plaçkitja dhe thyerja e tyre.

Klubi i Debatit organizohet tash pesë vjet brenda Kolegjit “Pjetër Budi”, me ndihmën e Organizatës Studentore të këtij institucioni të arsimit të lartë.

Share this:

Keqpërdoruesit rritin koston e zgjedhjeve

“Shpresoj që të mos ketë zgjedhje si këto, jo për nga cilësia e zgjedhjeve, sepse ajo ishte në nivel, por për nga vështërsitë dhe rrethanat në të cilat u mbajtën ato”, tha kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, gjatë debatit me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka ka thënë gjatë një bashkëbisedimi me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi” se koston e zgjedhjeve po e rrisin keqpërdoruesit.

“Për një vend të varfër si Kosovë, kostoja e zgjedhjeve është shumë e lartë. Problem kryesor për këtë është mosbesimi”, tha Daka. Ajo mori shembull kartat identifikuese për vëzhguesit dhe fletëvotimet të cilat, sipas saj, kushtojnë më shumë se në vendet tjera, sepse për t’u shtypur ato nevojiten kritere më të larta të sigurisë.

“Në vendet demokratike ato shtypen në letër të thjeshtë. E te ne, për shkak të mosbesimit dhe parandalimit të keqpërdorimeve, si ato që kanë ndodhur në të kaluarën, ne për fletëvotime është dashur që të shtojmë katër kritere të sigurisë, gjë që e ka rritur koston e tyre”, theksoi Daka.

Sipas saj, për zgjedhjet e 3 nëntorit është dashur të shtypen 30 mijë bexha, gjë që ka kushtuar mbi 100 mijë euro. “Në rrethana normale, aty ku ka besim, bexhat e fletëvotimet do të shtypeshin në letër të thjeshtë. Nuk do të kishte pasur nevojë as për 30 mijë vëzhgues”, tha Daka.

Duke folur për votuesit jashtë Kosovës, Daka tha se mund të ndodhë që me ndryshimin e ligjit për zgjedhjet, personat që jetojnë jashtë Kosovë të kenë mundësinë të votojnë vetëm për zgjedhjet parlamentare, e jo edhe për ato lokale.

Duke folur, ndërkaq, për mundësinë e vendosjes së kamerave në vendvotime, kryetarja e KQZ-së u shpreh se ai është një projekt i kushtueshëm. “Kamerat nuk e zgjidhin problemin. Për mua më e rëndësishme është që qytetarët të vetëdijesohen”.

E pyetur se deri kur do të votojnë të vdekurit në Kosovë, Daka u përgjigj se kjo do të ndodhë për aq sa të gjallët do të votojnë në emër të tyre.

Ajo mori shembull shtetet, në të cilat nuk ka keqpërdorime në zgjedhje, pavarësisht se emrat e personave të vdekur gjenden në listat e votuesve, ndërkaq shtoi se edhe vendet e rajonit, si Mali i Zi e Maqedonia janë më përpara se Kosova, sa i përket kulturës së votës.

Sado që procesin zgjedhor të 3 nëntorit e vlerësoi të suksesshëm, Daka tha se megjithatë ishte më i vështiri që është mbajtur ndonjëherë në Kosovë.

“Shpresoj që të mos ketë zgjedhje si këto, jo për nga cilësia e zgjedhjeve, sepse ajo ishte në nivel, por për nga vështërsitë dhe rrethanat në të cilat u mbajtën ato. Ato do të mbahen në mend si zgjedhje që u organizuan nën hijen e dialogut Kosovë-Serbi, që ka rezultuar me vështirësi e presione shtesë në organizatorë”.

Bashkëbisedimi i Dakës me studentët u organizua në kuadër të Klubit të Debatit të Kolegjit “Pjetër Budi”.

Share this:

Lirak Çelaj në Klubin e Debatit 

Lirak Çelaj, kryetar i Degës së PDK-së në Prishtinë dhe kryetar i Kabinetit të Qeverisjes së Mirë për Prishtinën, bashkëbisedoi të mërkurën me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”.

Çelaj foli për tema të ndryshme – që nga kultura e edukimi, deri te politika.

Duke u përgjigjur në pyetjen se çfarë kërkon një aktor të futet në politikë, Çelaj tha se sa më shumë që të tërhiqen njerëzit që mendojnë se kanë potencial për të zhvilluar vendin, i japin hapësirë dikujt tjetër që të udhëheq dhe të marrë vendime.

“Nuk ka mjet tjetër për të zhvilluar vendin, jo vetëm tek ne por në çdo vend. Politika është ajo që i merr vendimet kryesore  dhe që ndikon në zhvillim apo në përkeqësim të gjendjes në një vend”, theksoi Çelaj.

Bashkëbisedimi me Çelajn u organizua në kuadër të manifestimit tradicional Ditët e Hapura të “Pjetër Budit”.

Share this:

https://twitter.com/pjeter_budi
https://www.instagram.com/kolegjipjeterbudi/