Visar Arifaj: Partitë e tjera ndonjëherë na e kalojnë me premtime absurde

Visar Arifaj: Partitë e tjera ndonjëherë na e kalojnë me premtime absurde

Fushatat para- eletrolale janë show, zbavitje një mujore, reklama të hiperbolizuara me premtime, ndojëhere partitë tjera na e kalojnë me premtime absurde edhe neve”kështu u shpreh sot kryetari legjendar i Partisë së fortë para studentëve të Kolegjit “Pjetër Budi”. Sa i përket fushës së shëndetësisë Arifaj tha se më mirë do të ishte që  në botë të tregoheshim si vendi…

Read more

Mustafa: Çështja e krijimit të Gjykatës Speciale është e panegociueshme

Mustafa: Çështja e krijimit të Gjykatës Speciale është e panegociueshme

Çështja e krijimit të Gjykatës Speciale është e panegociueshme. Kështu tha të martën, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi” kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. “Çështja e Gjykatës Speciale nuk negociohet – ose do ta bëjë Këshilli i Sigurimit me propozim të Rusisë, ose do ta bëjmë ne në Kuvendin e Kosovës. Edhe pse nuk…

Read more

Cliff: Gjykata Speciale nuk po krijohet për UÇK-në

Cliff: Gjykata Speciale nuk po krijohet për UÇK-në

Kosova ka nevojë ta pastrojë reputacionin e saj për shkak të akuzave të Dick Martyt dhe për këtë shkak po krijohet edhe gjykata speciale. Kështu tha të martën, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi” Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff. Sipas tij, kjo gjykatë do të merret ekskluzivisht me pretendimet e ngritura në raportin…

Read more

Albin Kurti debatoi me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”

Albin Kurti debatoi me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”

Krijimi i tribunalit për hetimin e krimeve të pretenduara të UÇK-së është rezultat i kapitullimit të kryeministrit Hashim Thaçi në bisedimet me Serbinë. Kështu tha të premten, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. “Ai mund të bëjë gjithçka në Bruksel, në bisedimet me dyer të mbyllura, përveç rezistencës”, u shpreh ai.…

Read more

Haradinaj: Thaçi s’ka argument për të qeverisur më gjatë

Haradinaj: Thaçi s’ka argument për të qeverisur më gjatë

Kryeministri Hashim Thaçi dhe qeveria e tij nuk kanë çfarë të ofrojnë më, andaj vendit i duhet një qeveri tjetër. Kështu ka thënë të enjten, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj. Haradinaj ka thënë se kësaj gjenerate të udhëheqjes së vendit i janë harxhuar argumentet qeverisëse dhe…

Read more

Granit Xhaka u nderua me “Medaljonin e Artë”

Granit Xhaka u nderua me “Medaljonin e Artë”

Me motivacionin “Për mjeshtrinë e dëshmuar në artin e futbollit dhe promovimin e shtetit të Kosovës në botë”, Kolegji “Pjetër Budi” e ka nderuar sot me Çmimin Vjetor “Medaljoni i Artë” futbollistin Granit Xhaka. Pas pranimit të çmimit nga Dekani i Kolegjit, prof.dr. Nuhi Rexhepi, Xhaka ka bashkëbiseduar me studentët në kuadër të “Klubit të Debatit” të “Pjetër Budit”. Pasi…

Read more

Avokati i Popullit: Në veri s’ka shtet

Avokati i Popullit: Në veri s’ka shtet

Avokati i Popullit, Sami Kurteshi, ka thënë para studentëve të Kolegjit “Pjetër Budi” se shteti i Kosovës nuk funksionon në veri të vendit. “Në pjesën veriore të Kosovës (Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok e Leposaviq) nuk mund të flitet për ekzistim të pjesës së shtetit të rregullt, sepse nuk ka pushtet. Qeveria e Kosovës, institucionet e Kosovës nuk kanë…

Read more

Kryeshefi Ekzekutiv i Postës së Kosovës bashkëbisedoi me studentët e “Pjetër Budit”

Kryeshefi Ekzekutiv i Postës së Kosovës bashkëbisedoi me studentët e “Pjetër Budit”

Në kuadër të Klubit të Debatiti të Kolegjit “Pjetër Budi”, me studentët e këtij institucioni të arsimit të lartë ka bashkëbiseduar Sejdi Hoxha, Kryeshef Ekzekutiv i Postës së Kosovës (PK). Hoxha ka folur për historikun, funksionimin dhe menaxhimin e PK-së. Ai ka theksuar rëndësinë dhe përparësitë e përdorimit të shërbimeve postare por, njëkohësisht, ka paralajmëruar edhe nisjen në janar të…

Read more

Keqpërdoruesit rritin koston e zgjedhjeve

Keqpërdoruesit rritin koston e zgjedhjeve

“Shpresoj që të mos ketë zgjedhje si këto, jo për nga cilësia e zgjedhjeve, sepse ajo ishte në nivel, por për nga vështërsitë dhe rrethanat në të cilat u mbajtën ato”, tha kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, gjatë debatit me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi” Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka ka thënë gjatë një bashkëbisedimi me…

Read more

Lirak Çelaj në Klubin e Debatit 

Lirak Çelaj në Klubin e Debatit 

Lirak Çelaj, kryetar i Degës së PDK-së në Prishtinë dhe kryetar i Kabinetit të Qeverisjes së Mirë për Prishtinën, bashkëbisedoi të mërkurën me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”. Çelaj foli për tema të ndryshme – që nga kultura e edukimi, deri te politika. Duke u përgjigjur në pyetjen se çfarë kërkon një aktor të futet në politikë, Çelaj tha se…

Read more