Granit Xhaka u nderua me “Medaljonin e Artë”

Me motivacionin “Për mjeshtrinë e dëshmuar në artin e futbollit dhe promovimin e shtetit të Kosovës në botë”, Kolegji “Pjetër Budi” e ka nderuar sot me Çmimin Vjetor “Medaljoni i Artë” futbollistin Granit Xhaka. Pas pranimit të çmimit nga Dekani i Kolegjit, prof.dr. Nuhi Rexhepi, Xhaka ka bashkëbiseduar me studentët në kuadër të “Klubit të […]

Avokati i Popullit: Në veri s’ka shtet

Avokati i Popullit, Sami Kurteshi, ka thënë para studentëve të Kolegjit “Pjetër Budi” se shteti i Kosovës nuk funksionon në veri të vendit. “Në pjesën veriore të Kosovës (Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok e Leposaviq) nuk mund të flitet për ekzistim të pjesës së shtetit të rregullt, sepse nuk ka pushtet. Qeveria e Kosovës, […]

Kryeshefi Ekzekutiv i Postës së Kosovës bashkëbisedoi me studentët e “Pjetër Budit”

Në kuadër të Klubit të Debatiti të Kolegjit “Pjetër Budi”, me studentët e këtij institucioni të arsimit të lartë ka bashkëbiseduar Sejdi Hoxha, Kryeshef Ekzekutiv i Postës së Kosovës (PK). Hoxha ka folur për historikun, funksionimin dhe menaxhimin e PK-së. Ai ka theksuar rëndësinë dhe përparësitë e përdorimit të shërbimeve postare por, njëkohësisht, ka paralajmëruar […]

Keqpërdoruesit rritin koston e zgjedhjeve

“Shpresoj që të mos ketë zgjedhje si këto, jo për nga cilësia e zgjedhjeve, sepse ajo ishte në nivel, por për nga vështërsitë dhe rrethanat në të cilat u mbajtën ato”, tha kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, gjatë debatit me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi” Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka ka […]

Lirak Çelaj në Klubin e Debatit 

Lirak Çelaj, kryetar i Degës së PDK-së në Prishtinë dhe kryetar i Kabinetit të Qeverisjes së Mirë për Prishtinën, bashkëbisedoi të mërkurën me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”. Çelaj foli për tema të ndryshme – që nga kultura e edukimi, deri te politika. Duke u përgjigjur në pyetjen se çfarë kërkon një aktor të futet […]

Rona Nishliu bashkëbisedoi me studentët

Këngëtarja e njohur Rona Nishliu bashkëbisedoi të premten me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”. Ajo foli gjatë për rrugën e saj në realizimin e qëllimeve si në fushën e muzikës, ashtu edhe në fusha të tjera të jetës. Ajo theksoi faktin se gjëja më e rëndësishme për njeriun është që të jetë sa më i […]

Korrupsion ka edhe në dogana

“Përpjekjet e përbashkëta për luftën kundër korrupsionit” ishte tema e debatit rajonal të organizuar të enjten në Universitetin “Pjetër Budi” në Prishtinë. Në debatin me studentët morën pjesë Naim Huruglica, Drejtor i Doganave të Kosovës, Snezhana Patirova, Drejtor në Shërbimin Doganor të Maqedonisë dhe Hasan Preteni, Drejtor i Agjencisë Kosovare Kundër Korrupsionit. Hasan Preteni ka […]

Stavileci: Të thyhen paragjykimet për bujqësinë

Duhet të thyhen paragjykimet se të merresh me bujqësi dhe agrobiznes sot në Kosovë nuk është e levërdishme dhe në trend. Kështu tha të mërkurën, në një bashkëbisedim me studentët e Kolegjit Universitar “Pjetër Budi”, ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Blerand Stavileci. Stavileci ka debatuar me studentët për mundësitë e bërjes biznes në […]

Pacolli bashkëbisedoi me studentët e “Pjetër Budit”

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, gjatë një ligjërate në Kolegjin Universitar “Pjetër Budi”, ka shpalosur para studentëve përvojat e tij si biznesmen dhe politikan. Ai i ka porositur studentët që t’i vënë përpara qëllimet që duan t’i arrijnë dhe të bëjnë çmos për përmbushjen e tyre. Pacolli ka theksuar se Kosova ka shumë nevojë për […]