Russell: Mos u mësoni të jetoni me korrupsionin

Russell: Mos u mësoni të jetoni me korrupsionin

Korrupsioni është një sëmundje. Nëse jetoni gjatë me korrupsionin, mësoheni me të. Një shoqëri e fuqishme, me energjinë e të rinjve mund të ndihmojë që qasja në vend të ndryshojë për të mirë. Kështu tha të mërkurën, në një ligjëratë para studentëve të Kolegjit “Pjetër Budi” Andrew Russell, Koordinator i OKB-së për Zhvillim dhe Përfaqësuesi i Përhershëm i UNDP-së në…

Read more

Visar Arifaj: Partitë e tjera ndonjëherë na e kalojnë me premtime absurde

Visar Arifaj: Partitë e tjera ndonjëherë na e kalojnë me premtime absurde

Fushatat para- eletrolale janë show, zbavitje një mujore, reklama të hiperbolizuara me premtime, ndojëhere partitë tjera na e kalojnë me premtime absurde edhe neve”kështu u shpreh sot kryetari legjendar i Partisë së fortë para studentëve të Kolegjit “Pjetër Budi”. Sa i përket fushës së shëndetësisë Arifaj tha se më mirë do të ishte që  në botë të tregoheshim si vendi…

Read more

Mustafa: Çështja e krijimit të Gjykatës Speciale është e panegociueshme

Mustafa: Çështja e krijimit të Gjykatës Speciale është e panegociueshme

Çështja e krijimit të Gjykatës Speciale është e panegociueshme. Kështu tha të martën, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi” kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. “Çështja e Gjykatës Speciale nuk negociohet – ose do ta bëjë Këshilli i Sigurimit me propozim të Rusisë, ose do ta bëjmë ne në Kuvendin e Kosovës. Edhe pse nuk…

Read more

Cliff: Gjykata Speciale nuk po krijohet për UÇK-në

Cliff: Gjykata Speciale nuk po krijohet për UÇK-në

Kosova ka nevojë ta pastrojë reputacionin e saj për shkak të akuzave të Dick Martyt dhe për këtë shkak po krijohet edhe gjykata speciale. Kështu tha të martën, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi” Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff. Sipas tij, kjo gjykatë do të merret ekskluzivisht me pretendimet e ngritura në raportin…

Read more

Albin Kurti debatoi me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”

Albin Kurti debatoi me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”

Krijimi i tribunalit për hetimin e krimeve të pretenduara të UÇK-së është rezultat i kapitullimit të kryeministrit Hashim Thaçi në bisedimet me Serbinë. Kështu tha të premten, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. “Ai mund të bëjë gjithçka në Bruksel, në bisedimet me dyer të mbyllura, përveç rezistencës”, u shpreh ai.…

Read more

Haradinaj: Thaçi s’ka argument për të qeverisur më gjatë

Haradinaj: Thaçi s’ka argument për të qeverisur më gjatë

Kryeministri Hashim Thaçi dhe qeveria e tij nuk kanë çfarë të ofrojnë më, andaj vendit i duhet një qeveri tjetër. Kështu ka thënë të enjten, në një debat me studentët e Kolegjit “Pjetër Budi”, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj. Haradinaj ka thënë se kësaj gjenerate të udhëheqjes së vendit i janë harxhuar argumentet qeverisëse dhe…

Read more